Staff Directory

Staff Directory

STAFF DIRECTORY

Chip Amicone
Amicone, Chip
Assistant Principal/Athletic Director
Carol Atkinson
Atkinson, Carol
Kindergarten
Baker, Jean
Custodian
Robin Bardun
Bardun, Robin
Samantha Barney
Barney, Samantha
Dundee Secretary
Beachy, April
Board Member
Tammy Berger
Berger, Tammy
Aide
Traci Betts
Betts, Traci
Title I
Sherry Bichsel
Bichsel, Sherry
Grade 3 Teacher
Tim Billiter
Billiter, Tim
Head Custodian
Dennin Borter
Borter, Dennin
Grade 2
Jill Borter
Borter, Jill
Grade 3-4 Language Arts
Hunter Bradley
Bradley, Hunter
Math 4-6
Annette Braun
Braun, Annette
Guidance Office Secretary


Markus Burton
Burton, Markus
Custodian
Daisie Cline
Cline, Daisie
Cafeteria
Brittany Collins
Collins, Brittany
Aide
Cyrus Copeland
Copeland, Cyrus
Science
Taylor Copeland
Copeland, Taylor
Elementary Technology Teacher
Melanie Cox
Cox, Melanie
Grade 4
Dave DeTorio
DeTorio, Dave
Grade 5-6 Language Arts/Social Studies
Janet Dummermuth
Dummermuth, Janet
Aide
Kyle Dunn
Dunn, Kyle
Teacher, 8th Grade Science
Eckert, Bob
Board of Education
Erica Elmore
Elmore, Erica
Grade 1
Ginger Elmore
Elmore, Ginger
Intervention Aide 7-8
Justin Elmore
Elmore, Justin
Language Arts/Social Studies 9
Preston Elmore
Elmore, Preston
Industrial Tech. 9-12
LuAnne Erb
Erb, LuAnne
Bus Driver
Mick Fanning
Fanning, Mick
Bus Driver
Michael D. Felton
Felton, Michael D.
Bus Driver
Natashia Festi
Festi, Natashia
Language Arts/Reading 8
Melissa Finley
Finley, Melissa
Aide
Curtis Fisher
Fisher, Curtis
Principal Dundee/Miller Ave.
Tara Fisher
Fisher, Tara
Grade 6
Tara Francis
Francis, Tara
Intervention Specialist
Connie Froman
Froman, Connie
EMIS/Student Services Secretary
Sailor Garaway
Garaway, Sailor
School Safety Dog
Sedric Gerber
Gerber, Sedric
Principal, Baltic and Ragersville
Laura Goodall
Goodall, Laura
Speech/Hearing
Goolsby, Tammy
Custodian
B.J. Grimm
Grimm, B.J.
Title I
Tiffany Grimm
Grimm, Tiffany
Grade 1
Tom Haas
Haas, Tom
Principal
Hannon, Bob
Board of Education
Sheryl Hardesty
Hardesty, Sheryl
Treasurer
Leanne Harman
Harman, Leanne
Bus Driver
Kari Haun
Haun, Kari
Aide
Reanda Hershberger
Hershberger, Reanda
Aide
Tammy Hershberger
Hershberger, Tammy
Bus Driver
Valerie Hershberger
Hershberger, Valerie
Spanish 9-12 and ELL Specialist
Courtney Hicks
Hicks, Courtney
Grade 3


Nicole Hilton
Hilton, Nicole
Technology 7-8
Linda Hochstetler
Hochstetler, Linda
Elementary Reading Specialist/Wellness Support
Tonie Horn
Horn, Tonie
School Psychologist Intern
Wendy Hostetler
Hostetler, Wendy
Intervention Specialist 7th Grade
Lucas Immel
Immel, Lucas
Language Arts 8-12
Erin Jabs
Jabs, Erin
Macall Jarvis
Jarvis, Macall
Intervention Specialist
Maggie Jenkins
Jenkins, Maggie
Kindergarten


Cody Jerles
Jerles, Cody
Intervention Specialist
Mikayla Johnson
Johnson, Mikayla
Intervention Specialist
Kinsey, Jackson
Custodian
Sally Krebs
Krebs, Sally
Cafeteria
Madeline Kurtz
Kurtz, Madeline
Grade 4-6 Teacher Language Arts
Lisa Lengyel
Lengyel, Lisa
Grade 4
Hollie Mast
Mast, Hollie
Science/Social Studies 7-8
Kathy Maurer
Maurer, Kathy
Assistant to the Treasurer
Mike Maurer
Maurer, Mike
Buildings and Grounds Coordinator/Bus Mechanic
Trish Maurer
Maurer, Trish
Cafeteria


John McMullen
McMullen, John
Head Custodian
Christina Medley
Medley, Christina
Secretary
John Meek
Meek, John
Intervention Specialist Cross Categorical
Jean Meyers
Meyers, Jean
Study Hall Monitor 9-12
Amber Miller
Miller, Amber
Baltic Elementary Secretary
Angela Miller
Miller, Angela
Grade 4
Ben Miller
Miller, Ben
Intervention Specialist 9-12
Miller, Eric
Head Custodian
Faith Miller
Miller, Faith
Cafeteria
Greg Miller
Miller, Greg
Social Studies Teacher 7th Grade
Megan Miller
Miller, Megan
Intervention Specialist
James Millet
Millet, James
Superintendent
Aaron Morris
Morris, Aaron
Band
Laurel Mullet
Mullet, Laurel
Language Arts/Social Studies 7-8
Madison Murphy
Murphy, Madison
Kindergarten
Jamie Neal
Neal, Jamie
Teacher, English Language Arts
Drake Neilson
Neilson, Drake
Custodian
Jennifer Njoroge
Njoroge, Jennifer
Guidance Counselor
Hannah Nolley
Nolley, Hannah
Grade 1
Mary O'Farrell
O'Farrell, Mary
Secretary
Mollie Parisi
Parisi, Mollie
Director of Special Education
Jim Parson
Parson, Jim
Bus Driver
Hailey Powell
Powell, Hailey
Grade 5-6 Teacher Language Arts/Social Studies
Samantha Putt
Putt, Samantha
Math 4-6
Teresa Raber
Raber, Teresa
Head Cook
Lynn Reichman
Reichman, Lynn
Grade 4
Carol Renner
Renner, Carol
Grade 1 Teacher
Tina Renner
Renner, Tina
Aide
Julie Rest
Rest, Julie
Intervention Specialist


Mallory Richards
Richards, Mallory
Second Grade Teacher
Chelsea Ripple
Ripple, Chelsea
Sara Roach
Roach, Sara
Grade 2
Kevin Roberts
Roberts, Kevin
Transportation Coordinator
Sarah Robinson
Robinson, Sarah
Elementary Music Teacher
Terry Rowe
Rowe, Terry
Social Studies 9-12
Scott Sauernheimer
Sauernheimer, Scott
Child Nutrition Director
Jody Schlabach
Schlabach, Jody
Aide
Susie Schlabach
Schlabach, Susie
AD/Asst. Principal Secretary
Jessica Schwartz
Schwartz, Jessica
Math 9-12
Leslie Seats
Seats, Leslie
Social Studies 9-12
Rick Seilhamer
Seilhamer, Rick
Physical Education
Shrock, John
Board of Education
Denise Shull
Shull, Denise
Cafeteria
Dave Shutt
Shutt, Dave
Health/Physical Education 7-8
Natalie Smith
Smith, Natalie
Secretary
Stacy Soehnlen
Soehnlen, Stacy
Scott Spillman
Spillman, Scott
Science 9-12
Gabryell Stark
Stark, Gabryell
Grade 3
Jill Starner
Starner, Jill
Math 7
Mike Stephens
Stephens, Mike
Custodian
Adam Stilgenbauer
Stilgenbauer, Adam
Social Studies
Amy Stone
Stone, Amy
Grade 2
Wendy Stress
Stress, Wendy
Aide
Eryn Strohmeyer
Strohmeyer, Eryn
Kindergarten
Gloria Sundheimer
Sundheimer, Gloria
Van Driver
Kenna Swarny
Swarny, Kenna
Math 4-6
Megan Taggart
Taggart, Megan
Title I
Judy Tornabene
Tornabene, Judy
School Nurse
Gene Troyer
Troyer, Gene
Visual Arts
Kelli Troyer
Troyer, Kelli
Superintendent's Secretary
Natalie Troyer
Troyer, Natalie
Intervention Specialist
Ruth Troyer
Troyer, Ruth
Cafeteria
Troyer, Shawna
Aide
Sheila Troyer
Troyer, Sheila
Cook
Gail Vaughn
Vaughn, Gail
Secretary
Jason Wallick
Wallick, Jason
Attendance Officer/Safety and Security Official
Warkall, Mike
Board of Education
Cindi Weaver
Weaver, Cindi
Bus Driver
Kaley Weaver
Weaver, Kaley
Elementary Art Teacher
Cindy Weiss
Weiss, Cindy
School Psychologist
Wengerd, Tania
Bus Driver
Destinee Werker
Werker, Destinee
First Grade Teacher
Kim Westhoefer
Westhoefer, Kim
Intervention Aide
Scott Winters
Winters, Scott
Intervention Specialist
Atlanta Yoder
Yoder, Atlanta
Aide
David Yoder
Yoder, David
Assistant to the Treasurer
Leslie Yoder
Yoder, Leslie
Math 9-12
Lindsay Yoder
Yoder, Lindsay
Intervention Specialist
Myron Yoder
Yoder, Myron
Bus Driver
Steffinee Yoder
Yoder, Steffinee
Aide
Tammy Yoder
Yoder, Tammy
Bus Driver & Aide
Darren Yosick
Yosick, Darren
Math 8 Grade
Stephanie Zahner
Zahner, Stephanie
Bus Driver
Katie Zimmerman
Zimmerman, Katie
Science 9-12
Charles Zobel
Zobel, Charles
Director of Curriculum and Garaway Alternative Learning
© 2024. Garaway Local Schools. All Rights Reserved.