STAFF DIRECTORY
Nancy Alam
Nancy Alam
CBI/Business 9-12
District Staff
Nancy Alum
Nancy Alum
HS MS Staff
Chip Amicone
Chip Amicone
Assistant Principal/Athletic Director
Administration
District Staff
Tiffany  Anslow
Tiffany Anslow
Grade 1
District Staff
Baltic Staff
Carol Atkinson
Carol Atkinson
Kindergarten
District Staff
Miller Staff
Carol Ball
Bus Driver
Transportation
District Staff
Monica Bartholomew
Monica Bartholomew
Language Arts 9-12
District Staff
HS MS Staff
Tammy Berger
Tammy Berger
Aide
District Staff
Miller Staff
Traci Betts
Traci Betts
Title I
District Staff
Baltic Staff
Sherry Bichsel
Sherry Bichsel
Grade 3 Teacher
District Staff
Dundee Staff
Melissa Biltz
Cafeteria Manager
Administration
District Staff

Mr Nick Blackwell
Administration
Jill Borter
Jill Borter
Grade 3-4 Language Arts
District Staff
Miller Staff
Megan Brannon
Megan Brannon
Technology
District Staff
Baltic Staff
Dundee Staff
Miller Staff
Ragersville Staff
Annette Braun
Annette Braun
Title I Aide
Baltic Staff

Felix Calzada
Felix Calzada
School Counselor
District Staff
HS MS Staff
Baltic Staff
Dundee Staff
Miller Staff
Ragersville Staff
Rob Coburn
Board of Education President
District Staff
Dave DeTorio
Dave DeTorio
Grade 5-6 Language Arts/Social Studies
District Staff
Baltic Staff
Abby Donaldson
Abby Donaldson
Title I Aide
District Staff
Dundee Staff
Carol Dryden
Bus Driver/Cafeteria
Transportation
District Staff
HS MS Staff

Janet Dummermuth
Janet Dummermuth
Title I Aide
District Staff
Dundee Staff
Rachel Duncan
Kindergarten
District Staff
Baltic Staff
Bob Eckert
Board of Education
District Staff
Rebecca Egler
Rebecca Egler
Grade 2
District Staff
Ragersville Staff
Erica  Elmore
Erica Elmore
Grade 1
District Staff
Ragersville Staff
Ginger Elmore
Ginger Elmore
Intervention Aide 7-8
District Staff
HS MS Staff
Justin Elmore
Justin Elmore
Language Arts/Social Studies 9
District Staff
HS MS Staff
Preston Elmore
Preston Elmore
Intervention Specialist Middle School
District Staff
HS MS Staff
LuAnne Erb
Bus Driver
Transportation
District Staff
Dan Fearon
Board of Education
District Staff
Michael D. Felton
Bus Driver
Transportation
District Staff
Laura Fender
Aide
District Staff
Miller Staff
Natashia Festi
Natashia Festi
Language Arts/Reading 8
District Staff
HS MS Staff
Dave Finzer
Dave Finzer
Custodian
District Staff
Ragersville Staff
Curtis Fisher
Curtis Fisher
Principal Dundee/Miller Ave.
District Staff
Dundee Staff
Miller Staff
Connie Froman
Connie Froman
EMIS/Student Services Secretary
Administration
District Staff
Brenda Gebhardt
Brenda Gebhardt
Special Services Aide
District Staff
HS MS Staff
Sedric Gerber
Sedric Gerber
Language Arts/Social Studies 8-9
District Staff
HS MS Staff
Brian Gibson
Brian Gibson
Director of Student Services
Administration
District Staff
Darlene Gintz
Darlene Gintz
Cafeteria
District Staff
HS MS Staff

Laura Goodall
Speech/Hearing
District Staff
Miller Staff
B.J. Grimm
B.J. Grimm
Title I
District Staff
Baltic Staff
Sheryl Hardesty
Sheryl Hardesty
Treasurer
Administration
District Staff
Valerie Hershberger
Valerie Hershberger
Spanish 9-12
District Staff
HS MS Staff
Courtney Hicks
Courtney Hicks
Grade 3
District Staff
Ragersville Staff

Todd Hiller
Custodian
District Staff
Miller Staff
Laci Hizer
Laci Hizer
Title I
District Staff
Miller Staff
Ragersville Staff
Linda Hochstetler
Linda Hochstetler
Title I Teacher
District Staff
Miller Staff
Wendy Hostetler
Wendy Hostetler
Intervention Specialist 7th Grade
District Staff
HS MS Staff
Glen Huffman
Glen Huffman
Business 7-12
District Staff
Mr Glen R Huffman
Mr Glen R Huffman
Business 7-12
HS MS Staff
Lucas Immel
Lucas Immel
Language Arts 8-12
District Staff
HS MS Staff
Holli Jacobs
Holli Jacobs
Grade 5
District Staff
Ragersville Staff
Macall Jarvis
Macall Jarvis
Intervention Specialist 5-6
District Staff
Baltic Staff
Maggie Jenkins
Maggie Jenkins
Kindergarten
District Staff
Ragersville Staff

Dan John
Custodian
District Staff
HS MS Staff
Melissa Kalina
Melissa Kalina
Title I Aide
District Staff
Baltic Staff
Bruce Kettlewell
Bruce Kettlewell
Teacher 5-6 Math, Science, Social Studies
District Staff
Miller Staff
Cindy Kettlewell
Cindy Kettlewell
Grade 3
District Staff
Baltic Staff
Joanne Kiser
Joanne Kiser
Intervention Aide Multi Handicapped 7-12
District Staff
HS MS Staff
Sally Krebs
Sally Krebs
Cafeteria
District Staff
HS MS Staff
Andrew Lane
Andrew Lane
Elementary Art Teacher
District Staff
Baltic Staff
Dundee Staff
Miller Staff
Ragersville Staff
Chelsea Laser
Chelsea Laser
French 8-12
District Staff
HS MS Staff
Gail Legg
Middle School Art Teacher
District Staff
HS MS Staff

Lisa Lengyel
Lisa Lengyel
Title I Teacher
District Staff
Miller Staff
Wendy Lorenz
Wendy Lorenz
Bus Driver
Transportation
District Staff
Miller Staff
Ragersville Staff
Jeremiah Maney
Jeremiah Maney
Custodian
District Staff
Dundee Staff
Lindsay Marquis
Lindsay Marquis
District Staff
Baltic Staff
Dick Marshall
Board of Education
District Staff
Hollie Mast
Hollie Mast
Science/Social Studies 7-8
District Staff
HS MS Staff
Jenifer Mast
Jenifer Mast
Cafeteria
District Staff
HS MS Staff
Kathy Maurer
Kathy Maurer
Treasurer's Secretary
Administration
District Staff
Mike Maurer
Mike Maurer
Head Custodian Garaway 7-12
District Staff
HS MS Staff
Trish Maurer
Trish Maurer
Cafeteria
District Staff
Dundee Staff

Carol McCutcheon
Carol McCutcheon
Math 9-12
District Staff
HS MS Staff
Christina Medley
Christina Medley
Secretary
District Staff
Miller Staff
James Meek
James Meek
Building & Grounds Coordinator
Administration
District Staff
John Meek
John Meek
Intervention Specialist 3-4
District Staff
Baltic Staff
Jean Meyers
Jean Meyers
Study Hall Monitor 9-12
District Staff
HS MS Staff
Angela Miller
Angela Miller
Grade 4-6 Teacher Science/Social Studies
District Staff
Dundee Staff
Emily Miller
Emily Miller
Second Grade Teacher
District Staff
Baltic Staff
Greg Miller
Greg Miller
Math Teacher 7th Grade
District Staff
HS MS Staff
Katie Miller
Katie Miller
Teacher 4th Grade
District Staff
Miller Staff
Tina Miller
Tina Miller
Aide/Cashier
District Staff
Miller Staff
James Millet
James Millet
Superintendent
Administration
District Staff
James Monigold
James Monigold
Teacher 8th Grade Math
District Staff
HS MS Staff
Aaron Morris
Band
District Staff
HS MS Staff
Baltic Staff
Dundee Staff
Miller Staff
Ragersville Staff
Laurel Mullet
Laurel Mullet
Grade 5-6 ELA and Social Studies
District Staff
Miller Staff
Keith Nedved
Social Studies 9-12
District Staff
HS MS Staff
Bradley Nyholm
Bradley Nyholm
Art 9-12
District Staff
Bradley Nyholm
Bradley Nyholm
Art 9-12
Bradley Nyholm
Bradley Nyholm
Art 9-12
HS MS Staff
Mary O'Farrell
Mary O'Farrell
Secretary
District Staff
Penny Obernyer
Penny Obernyer
Bus Driver
Transportation
District Staff
Jody Ott
Jody Ott
Title I Aide
District Staff
Baltic Staff
Mollie Parisi
Mollie Parisi
Intervention Specialist Multi Handicapped 7-12
District Staff
HS MS Staff
Alan Patterson
Alan Patterson
Science 9-12
District Staff
HS MS Staff
Hailey Paumier
Hailey Paumier
Grade 4-6 Teacher Language Arts/Social Studies
District Staff
Dundee Staff
Ashley Perry
Ashley Perry
Title I
District Staff
Dundee Staff
Donna Phillips
Donna Phillips
Aide
District Staff
Miller Staff
Mary Prysi
Board Member
Terry Puerner
Terry Puerner
Secretary
District Staff
Baltic Staff
Teresa Raber
Teresa Raber
Head Cook
District Staff
Miller Staff
Lynn Reichman
Lynn Reichman
Grade 4
Baltic Staff
Carol Renner
Carol Renner
Grade 1 Teacher
District Staff
Dundee Staff
Tina Renner
Tina Renner
Aide
District Staff
Miller Staff
Julie Rest
Julie Rest
Intervention Specialist
District Staff
HS MS Staff

Sara Roach
Sara Roach
First Grade Teacher
District Staff
Miller Staff
Kevin Roberts
Transportation Coordinator
Transportation
District Staff
Stacy Robinson
Bus Driver
Transportation
District Staff
Terry Rowe
Terry Rowe
Social Studies 9-12
District Staff
HS MS Staff
Holly Sandison
Holly Sandison
Intervention Specialist
District Staff
Miller Staff
Kayla Schlabach
Kayla Schlabach
Second Grade Teacher
District Staff
Dundee Staff
Susie Schlabach
Susie Schlabach
AD/Asst. Principal Secretary
District Staff
Jessica Schwartz
Jessica Schwartz
Math 9-12
District Staff
HS MS Staff
Leslie Seats
Leslie Seats
Social Studies 9-12
District Staff
HS MS Staff
Rick Seilhamer
Rick Seilhamer
Physical Education
District Staff
Baltic Staff
Dundee Staff
Miller Staff
Ragersville Staff
Denise Shull
Denise Shull
Cafeteria
District Staff
Baltic Staff
April Shupe
April Shupe
Intervention Specialist 9-12
District Staff
HS MS Staff
Dave Shutt
Dave Shutt
Health/Physical Education 7-8
District Staff
HS MS Staff
Ronda Smith
Ronda Smith
Cafeteria
District Staff
HS MS Staff
Nicole Snyder
Nicole Snyder
Technology 7-8
District Staff
HS MS Staff
Scott Spillman
Scott Spillman
Science 9-12
District Staff
HS MS Staff
Ms Tiffany  Stanley
Ms Tiffany Stanley
Family Living 9-12
District Staff
HS MS Staff
Jill Starner
Jill Starner
Language Arts/Social Studies 7-8
District Staff
HS MS Staff
Amy Stone
Amy Stone
Grade 2
District Staff
Miller Staff
Wendy Stress
Wendy Stress
Intervention Aide Multi-Handicapped 7-12
District Staff
HS MS Staff
Baltic Staff
Tom Strickling
Tom Strickling
Industrial Tech. 9-12
District Staff
HS MS Staff
Gloria Sundheimer
Gloria Sundheimer
Van Driver
District Staff
Baltic Staff
Dundee Staff
Miller Staff
Ragersville Staff
Megan Taggart
Megan Taggart
Kindergarten Teacher
District Staff
Dundee Staff
Ryan Taggart
Ryan Taggart
Principal Garaway 7-12
Administration
District Staff
Kynslie Thorndike
Kynslie Thorndike
Elementary Music Teacher
District Staff
Baltic Staff
Dundee Staff
Miller Staff
Ragersville Staff
Kristen Trivoli
Kristen Trivoli
Intervention Specialist
District Staff
Miller Staff
Kelli Troyer
Kelli Troyer
Superintendent's Secretary
Administration
District Staff
Natalie Troyer
Natalie Troyer
Intervention Specialist
District Staff
Miller Staff
Gail Vaughn
Gail Vaughn
Secretary
District Staff
Ragersville Staff
Dave Wallace
Dave Wallace
Grade 6
District Staff
Ragersville Staff
Jason Wallick
Jason Wallick
Language Arts/Social Studies 7-8
District Staff
HS MS Staff
Michael Watt
Michael Watt
Psychologist
Administration
District Staff
Cindi Weaver
Bus Driver
Transportation
District Staff
Patt Wengerd
Patt Wengerd
Computer Lab Monitor 7-12
District Staff
HS MS Staff
Kim Westhoefer
Kim Westhoefer
Custodian
District Staff
HS MS Staff
Miller Staff
Jenifer Wieland
Jenifer Wieland
Grade 5-6 Science/Math
Baltic Staff
Luann Wieland
Luann Wieland
Grade 4-6 Teacher Math/Social Studies
District Staff
Dundee Staff
Jeffery Williams
Jeffery Williams
Principal
District Staff
Baltic Staff
Ragersville Staff
Margie Wilson
Margie Wilson
Intervention Aide 9-12
District Staff
HS MS Staff
Scott Winters
Scott Winters
Intervention Specialist
District Staff
HS MS Staff
Bryan Yoder
Bus Driver
Transportation
District Staff
   
David Yoder
David Yoder
Assistant to the Treasurer
Administration
District Staff
Heather Yoder
Heather Yoder
Secretary
District Staff
Dundee Staff
Leslie Yoder
Leslie Yoder
Math 9-12
District Staff
HS MS Staff
Melanie Yoder
Melanie Yoder
Grade 4
District Staff
Ragersville Staff
Tammy Yoder
Bus Driver
Transportation
District Staff
Darren Yosick
Math 8 Grade
HS MS Staff
Jill Young
Jill Young
Intervention Specialist
District Staff
Miller Staff
Kristen Zahner
Guidance Counseling Secretary
District Staff
HS MS Staff

Stephanie Zahner
Bus Driver
Transportation
District Staff
Katie Zimmerman
Katie Zimmerman
Science 9-12
District Staff
HS MS Staff
Richard Zimmerman
Custodian
District Staff
Baltic Staff
Charles Zobel
Charles Zobel
Virtual Learning Coordinator
Administration
District Staff
© 2015. Garaway Local Schools. 146 Dover Rd. Sugarcreek, Ohio 44681
© 2017. Garaway Local Schools. 146 Dover Rd. Sugarcreek, Ohio 44681
Phone: 330.852.2421 | Fax: 330.852.2991